Projekt Aquanet SA Poznań
PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ POZNAŃSKIE STOWARZYSZENIE OŚWIATOWE organ prowadzący Społeczną Szkołę Podstawową nr 3 „Dębinka” w Poznaniu
W RAMACH KONKURSU AQUANET SA w Poznaniu NA DZIAŁANIA CHARYTATYWNE pt.: „Międzypokoleniowe poruszenie – dla dóbr Ziemi zabezpieczenie”
Czas realizacji:
7 stycznia 2020 – 20 czerwca 2021
wraz z opisem planowanych działań
-
Nazwa projektu:
Realizacja projektu edukacyjnego: „Międzypokoleniowe poruszenie – dla dóbr Ziemi zabezpieczenie” Organizator projektu: Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe Działanie realizowane przez: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 „Dębinka” w Poznaniu Czas realizacji: 7 stycznia 2020 – 30 listopada 2020 |
-
Miejsce wykonywania projektu:
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 „Dębinka”, ul. Grabowa 33, Poznań |
-
Wstęp:
Dbałość o środowisko i tym samym Ziemię staje się koniecznością. Coraz intensywniej wykorzystujemy jej zasoby oraz zagrażamy darom natury.
Wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze związany jest z naszym codziennym życiem, rozwojem rolnictwa, urbanizacją, uprzemysłowieniem i nadmierną eksploatacją wszelkich zasobów naturalnych. Te działania oraz lawinowa produkcja odpadów doprowadziły do drastycznych zmian w środowisku, które mają obecnie charakter globalny.
Właściwe zrozumienie zależności i powiązań, które zachodzą w środowisku są uzależnione od poziomu wiedzy społeczeństwa. Wiedzę tę nabywa człowiek sukcesywnie wraz ze swoim rozwojem dzięki naturalnej dociekliwości, obserwacji i przekazom otoczenia, a następnie dodatkowo poprzez świadome aktywności, które maja na celu ochronę dóbr Ziemi.
Zdobywanie wiedzy oraz działania na rzecz dbałości o środowisko powinny uświadomić, że każdy człowiek jest ekoobywatelem, gdyż niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania żyje w określonym środowisku i czy tego chce, czy nie problemy środowiska kształtują jego warunki bytu.
Proces kształcenia i wychowania na rzecz ochrony natury, walorów środowiska, Ziemi musi rozpoczynać się już od najmłodszych lat. Osiągniemy trwałe rezultaty kiedy te aktywności będą różnorodne i skierowane do ludzi w różnym wieku. Działania zawarte w projekcie dotyczą najbliższego środowiska, a treści także kraju i świata. Pragniemy, by każdy człowiek był świadomym ekoobywatelem i potrafił współpracować na rzecz planety – Ziemi bez względu na wiek, kolor skóry, narodowość czy miejsce zamieszkania.
-
Cel projektu:
Ogólne:
Szczegółowe:
|
-
Opis zdolności wnioskującego do wykonania zadania oraz jego dotychczasowych doświadczeń:
Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe jest organem prowadzącym Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 „Dębinka”. Szkoła, tak jak i siedziba Stowarzyszenia mieści się w Poznaniu przy ulicy Grabowej 33.
Organizatorzy projektu chcą włączyć do planowanych działań i zaktywizować lokalne środowisko. Poprzez happeningi będziemy edukować społeczeństwo Wildy i Dębca o konieczności dbania o dobro naszej planety. Wspólne warsztaty, spotkania, seminaria i akcje z uczniami z sąsiedzkiej szkoły, członkami innych organizacji społecznych działających w rejonie Dębca, będą okazją do międzypokoleniowego dialogu i aktywności na rzecz naszego środowiska.
Od początku istnienia Stowarzyszenia i prowadzonej przez nie Szkoły ważnym aspektem było włączanie uczniów i rodziców w różne aktywności na rzecz dbałości o środowisko. Dbałość o najbliższe otoczenie oraz uświadamianie oraz włączanie uczniów i rodziców w akcje na rzecz ochrony środowiska, jest jednym z podstawowych elementów wychowywania świadomego ekoobywatela. Przez wiele lat społeczność „Dębinki” uczestniczyła w „Sprzątaniu świata – Polska”, organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia.
We wrześniu 2010 roku rozpoczęliśmy realizację międzynarodowego projektu, odbywającej się w ramach programu „Comenius – Partnerskie projekty szkół”. Trwający dwa lata międzynarodowy projekt zatytułowany: „If life is energy, our futur is hidden in saving” miał na celu rozwijanie wśród młodzieży, nauczycieli i rodziców wiedzy o ochronie środowiska oraz alternatywnych źródłach energii, różnorodności kulturowej, a także językowej Europy oraz zrozumienia jej wartości.
W kolejnych latach realizowaliśmy „Program Edukacji Ekologicznej”. Praca w szkole odbywa się miedzy innymi w oparciu o realizację priorytetów wychowawczych, które każdorazowo odpowiadają na aktualne, rzetelnie diagnozowane potrzeby naszej społeczności. W roku szkolnym 2018/2019 zapoczątkowaliśmy w ten sposób realizację priorytetu zatytułowanego „Edukacja do Ochrony Środowiska”. Jego kontynuacją jest działanie przewidziane na bieżący rok szkolny, a zatytułowane: „Dbamy o to, co mamy”. Poprzez zaplanowane działania chcemy uświadomić uczniom, jak ważnym aspektem życia w społeczności jest dbanie o najbliższe otoczenie i poszanowanie własnej i cudzej własności. W oparciu o ekologiczne projekty, programy i priorytety w Społecznej Szkole Podstawowej „Dębinka” organizowano miedzy innymi: pikniki, pokazy mody, wystawy, które kierowane były do uczniów i ich rodziców.
-
Szczegółowy harmonogram działań projektu:
Czas trwania projektu – 18 miesięcy
Panel |
Działania i sposoby realizacji |
Grupa docelowa |
Termin realizacji |
Woda |
KONKURS NA LOGO PROJEKTU Badanie stanu czystości wód – zajęcia w terenie i określanie czystości wody metodą organoleptyczna, oznaczanie pH, filtrowanie wody, oznaczanie zanieczyszczeń za pomocą odczynników, opracowanie danych, prezentacja danych Ankieta i jej opracowanie – zużycie wody w szkole/domu i sposoby oszczędzania |
Klasy 1-8
Klasy 2 – 8 Uczniowie z kółka Piechur i doświadczalnegoKlasy 7 |
Styczeń 2020
Cały rok szkolny 2020/2021 Pażdziernik 2020 |
Tydzień dla Ziemi |
Hakun – gra terenowa w lesie
Sadzenie drzew wokół szkoły
Wycieczki na Gratowisko
Ekolekcje ZM GOPAP
Sadzenie lasu - przeniesione z miesięcy IX/X
|
Klasy 7 – 8
Klasy 1 – 8
Klasy 1-6
Klasy 4-6
Klasy 6-7
|
Październik 2020
Październik 2020
Czerwiec 2021
Marzec 2021
Marzec/kwiecień/maj 2021
|
Powietrze |
Seminaria – rodzaje porostów w środowisku, razem dla czystego powietrza
Razem dla czystego powietrza – konkurs Moje drzewo
Zajęcia w terenie Badania czystości powietrza, wody, gleby
|
Klasy 4-8
Klasy 4-8
Klasy 2-8
|
Pażdziernik 2020
Październik 2020
Cały rok szkolny
|
Szkolna Nocka Naukowców
|
Tematyka związana z zasobami Ziemi i dbaniem o jej dobra. Zaproszenie gościa na wykłady tematyczny. Realizacja zadań w formie gry edukacyjnej, stacji zadaniowych, warsztatów, eksperymentów, konkursów. Aktywności pod hasłem „Chrońmy zasoby Ziemi.” |
Klasy 7 - 8 |
Marzec 2021 |
Podsumowanie projektu |
- Tworzenie gier planszowych o tematyce ekologicznej; - Prezentacja i wystawa prac uczniów związanych z tematyką projektu; - Warsztaty plastyczne w formie notatek graficznych, plakatów - przygotowanie sprawozdania |
Klasy 1-8 |
Czerwiec 2021 |
-
Zakładane rezultaty realizacji projektu:
Realizacja założeń projektu konkursowego przyniesie uczestnikom wielorakie korzyści, zarówno w sferze organizacyjnej, jak i w dziedzinie szeroko rozumianej współpracy z lokalnym środowiskiem, rodzicami, instytucjami i uczelniami Poznania. Wspólnie podejmowane działania zintegrują ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Uformują w nich właściwe nawyki i postawy oraz zwrócą uwagę na ważny problem dbania o dobra Ziemi.
W planowanych działaniach weźmie udział około 400 uczniów Szkoły Podstawowej oraz około 100 osób dorosłych.
Osoby objęte oddziaływaniem projektu:
-
podejmą konkretne działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego,
-
zdobędą wiedzę na temat zagrożeń naturalnych i stworzonych przez człowieka,
-
nauczą się praktycznie wykorzystywać zdobytą wiedzę i doświadczenie.
Ponadto:
-
nastąpi poprawa czystości w najbliższym otoczeniu szkoły,
-
lokalne środowisko zostanie silniej zintegrowane i zachęcone do podejmowania dalszych wspólnych działań.
Organizator zapewnienia równość szans w dostępie do korzyści płynących z projektu.
Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe akceptuje współuczestniczenie z Aquanet SA w akcji informacyjnej dotyczącej realizowanego projektu charytatywnego.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI Z DZIAŁAŃ PROJEKTU:
1. Konkurs na logotyp
2. Święto Drzewa
https://debinka.pl/wydarzenie/swieto-drzewa-1
https://debinka.pl/wydarzenie/swieto-drzewa-2
https://debinka.pl/wydarzenie/wyniki-konkursu-fotograficznego-moje-drzewo
https://debinka.pl/wydarzenie/nazwy-drzewek
https://debinka.pl/wydarzenie/jesienne-warsztaty
3. Hakun - gra terenowa
https://debinka.pl/wydarzenie/hakunowa-wyprawa-do-lasu
4. Eksperymenty - Badanie stanu czystości wód, powietrza, gleby.
https://debinka.pl/wydarzenie/badanie-czystosci-wody
5. Zajęcia w terenie
https://debinka.pl/wydarzenie/jesienny-ogrod
https://debinka.pl/wydarzenie/ogrodek-w-sloikach
https://debinka.pl/wydarzenie/warsztaty-z-eko-walizka
https://debinka.pl/wydarzenie/nasz-wlasny-ogrodek
6. Dzień Wiosny
https://debinka.pl/wydarzenie/pas-zieleni
https://debinka.pl/wydarzenie/dzien-wiosny-1
https://debinka.pl/wydarzenie/spotkanie-z-podroznikiem-1
7. Światowy Dzień Wody
https://debinka.pl/wydarzenie/swiatowy-dzien-wody-w-debince