Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4 - 8
Droga Uczennico! Drogi Uczniu!
Podczas lekcji języka polskiego będziemy omawiać teksty kultury zgromadzone w naszym podręczniku. Wprowadzone i utrwalane zostaną pojęcia oraz terminy z zakresu teorii i historii literatury. Ich znajomość będzie Cię obowiązywała. Udoskonalisz sprawność ustnego wypowiadania się. Będziesz redagować dłuższe i krótsze formy wypowiedzi pisemnych. Umiejętność poprawnego posługiwania się językiem polskim i wiedzę językową zdobywać będziesz podczas lekcji poświęconych gramatyce. Omawiane też będą lektury obowiązkowe. Ich listę poznałaś(-łeś) podczas pierwszej lekcji języka polskiego.
Na ocenę półroczną i roczną składać się będą oceny cząstkowe w postaci punktów. Będziesz je zdobywać z następujących form kontrolnych:
- sprawdziany (20 – 30 p.);
- wypracowania pisane w klasie (10 p.);
- kartkówki (5 – 8 p.);
- odpowiedź ustna (5 p.);
- dłuższe wypowiedzi na forum klasy (przemówienie, prezentacja) (10 p.);
- dyktanda (5 p.);
- recytacje (5 lub 8 p.);
- praca w grupach, udział w dyskusji, praca na lekcji, projekty (5 lub 10 p.);
- prowadzenie zeszytu (5 p.);
- lektury uzupełniające (5 lub 10 p.) – zaliczenie w formie ustnej lub pisemnej;
- zadania dodatkowe (do 5%).
Sprawdziany, wypracowania pisane w klasie, dyktanda będą zapowiadane przynajmniej na tydzień przed datą przeprowadzenia. Kartkówki i odpowiedzi ustne nie są zapowiadane, jedynie terminy kartkówek ze znajomości lektur są podawane wcześniej.
W ciągu półrocza masz prawo poprawiać jeden wybrany sprawdzian (niezależnie od liczby punktów otrzymanych z pracy pisanej w pierwszym terminie) w pełnym zakresie (tj. uzyskać z niej ocenę celującą – 100%). Prawo do poprawy pozostałych sprawdzianów mają ci uczniowie, którzy z pierwszej pracy otrzymali poniżej 51% punktów. Z poprawy mogą uzyskać najwyżej 75% punktów możliwych do zdobycia w pierwszym terminie.
Termin zaprezentowania recytacji podaję z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli na wyznaczonej lekcji nie będziesz przygotowana(-ny), możesz poprawić 0 p, jednak z każdą następną lekcją ubywać będzie 1 p. z puli punktów do zdobycia.
Oprócz lektur obowiązkowych, omawianych na lekcji, jesteś zobowiązana(-ny) przeczytać i zaliczyć dwie/trzy lektury uzupełniające w ciągu roku (klasy 4 – 6) lub dwie (klasy 7, 8). Zdasz je ustnie lub w formie pisemnej (np. recenzji). Listy lektur dostępne są w bibliotece i na stronie internetowej szkoły. Lektura wybrana spoza listy musi być ze mną skonsultowana.
Wszystkie sprawdziany, wypracowania pisane w klasie, dyktanda, recytacje, zaliczenia lektur mają charakter obowiązkowy. W razie nieobecności jesteś zobowiązana(-ny) zaliczyć w/w formy kontrolne w innym terminie, uzgodnionym ze mną, nie później jednak niż w ciągu dwóch tygodni od daty powrotu do szkoły.
Dwa razy w półroczu masz prawo być nieprzygotowaną(-nym) do lekcji (tzn. nie znać materiału z ostatnich lekcji) i wziąć „N”. Trzeba jednak to nieprzygotowanie zgłosić na początku lekcji, zaraz po powitaniu. Po zgłoszeniu drugiego „N” każde kolejne nieprzygotowanie skutkuje otrzymaniem 0/5 p. Prawo do „N” nie obowiązuje w dniu pisania lub zdawania zapowiedzianej formy kontrolnej. Natomiast za nieprzygotowanie do zajęć, polegające na braku materiałów potrzebnych w czasie lekcji (np.: podręcznika, zeszytu ćwiczeń, zeszytu przedmiotowego), będziesz otrzymywał(a) „-”. Po czwartym takim nieprzygotowaniu poinformuję Twojego rodzica, a po każdym kolejnym - otrzymasz uwagę.
W ciągu półrocza możesz zdobyć dodatkowe procenty m.in. za: samodzielne wykonanie zadań dodatkowych w różnej formie, wyraźny postęp w nauce, szczególną aktywność na zajęciach, wyjątkową kreatywność, związane z przedmiotem zainteresowania, których rozwijanie przynosi wymierne efekty. Dodatkowe 5 % możesz uzyskać za znaczące osiągnięcia w turniejach i konkursach polonistycznych.
Na końcu półrocza i roku szkolnego suma punktów przeliczana będzie według następującego systemu procentowego:
od 100% - celujący
99 – 90% - bardzo dobry
89 – 75% - dobry
74 – 50% - dostateczny
49 – 35% - dopuszczający
poniżej 35% - niedostateczny
Życzę Ci wielu sukcesów w tym roku szkolnym!
Justyna Kmiecik
Magdalena Spychała-Reiss
Beata Cichecka
Adriana Haładuda