Aktywni, kreatywni i przedsiębiorczy w Dębince
Ostatni tydzień lutego 2020 roku zapadnie w pamięć dębinkowej społeczności z powodu wizyty naszych partnerów w projekcie Erasmus+ “Aktywni, kreatywni, przedsiębiorczy”. W wymianie wzięli udział uczniowie z Hiszpanii, Grecji i Rumunii. Niestety, z powodu lokalnych obostrzeń związanych z podróżami nie mógł przybyć zespół włoski. To były niezwykle intensywne dni…
Nasi goście przybyli do Poznania w niedzielę. Poniedziałek rozpoczęliśmy ceremonią powitalną, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Następnie spotkaliśmy się z naszym gościem specjalnym, absolwentką Dębinki - Blanką Jordan, współtwórczynią marki modowej BIZUU. Po bardzo ciekawej prezentacji i rozmowie z Blanką o drodze do własnego biznesu, przyszedł czas na zajęcia integracyjne i pierwsze warsztaty związane z autoprezentacją i kreatywnością. Chcąc rozruszać nie tylko nasze umysły, ale także i ciała, dzień zakończyliśmy w kręgielni.
We wtorek przyszedł czas na warsztaty tworzenia Newslettera, a po nich bardzo intensywne zajęcia związane z zadaniem “Aktywni lokalnie” prowadzone przez zespół specjalistów związanych ze Stowarzyszeniem na Rzecz Spółdzielni Socjalnych oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej (p. Monika Zembrzycka, Sylwia Frankowska, Karolina Dereżyńska, Anna Giżycka, Tadeusz Mirski). “ABC” ekonomii społecznej będzie nam niezbędne do realizacji części projektu. Po południu odbyło się spotkanie z drugim gościem specjalnym - Bogdanem Dzudzewiczem - znanym i cenionym trenerem tenisa, który podobnie jak p. Blanka Jordan jest absolwentem naszej szkoły. Oboje też przekuli swoje dziecięce marzenia i pasje w doskonale funkcjonujące biznesy. Dzień zakończyliśmy EscapeRoom, który był pierwszym etapem utrwalania i ewaluacji działań projektowych i wiedzy nabytej przez uczestników spotkania.
Środa była dniem aktywności poza terenem szkoły. Naszym pierwszym celem był Uniwersytet Ekonomiczny, gdzie przygotowano dla nas dwa warsztaty. Pierwszy z nich prowadzony był przez p. Williama Strnada i poświęcony był storytellingowi. Drugi związany z neuromarketingiem poprowadził p. Marcin Lewicki. Po intensywnym początku dnia przyszedł czas na zwiedzanie. Naszym gościom pokazaliśmy “Dzielnicę cesarską”, rejon Placu Wolności i Stary Rynek. Na koniec, wspólnie wzięliśmy udział w zajęciach w Muzeum Rogala i queście szlakiem poznańskich organiczników.
Program czwartkowy związany był z działaniem projektowym pt. “Mój pierwszy biznes”. Uczniowie wzięli udział w warsztacie poświęconym tworzeniu biznesu poprowadzonym przez p. Sylwię Przydróżną - współtwórczynią programu “Mały ekonomista”, oraz w warsztatach przywództwa w biznesie prowadzonych przez p. Małgorzatę Rosa-Grosiak oraz Tomasza Wróblewskiego z firmy Grant Thornton. Dzień zakończyliśmy wizytą w rogalińskim pałacu i galerii sztuki, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach związanych ze zgromadzonymi tam dziełami sztuki.
Ostatni dzień wizyty poświęciliśmy na podsumowanie i ewaluację dotychczasowych działań oraz zwiedzanie miasta. Nasi goście mieli możliwość zwiedzenia interaktywnego muzeum ICHOT - Brama Poznania. Wieczorem w szkole odbyła się kolacja pożegnalna połączona z nauką regionalnych tańców z Hiszpanii, Grecji, Rumunii i Polski. Na koniec łzom i zapewnieniom o konieczności kolejnego spotkania nie było końca…
Ogromne podziękowania należą się wszystkim polskim nauczycielom, uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania i przeprowadzenie wizyty. Jesteśmy także wdzięczni licznemu gronu ekspertów zewnętrznych, którzy poprowadzili warsztaty dla naszych uczniów oraz gości. Wsparcie z ich strony zapewniło wysoki poziom merytoryczny zajęć. Dziękujemy:-)
Adam Bech