Odyseusze z Dębinki na Finałach Światowych w USA
22 maja o godz. 5 rano wyjechaliśmy pociągiem na warszawskie lotnisko. Czekała nas długa podróż samolotem przez Amsterdam do Detroit w USA, a następnie autobusem do East Lansing w stanie Michigan. Do naszego akademika East Wilson dotarliśmy dopiero w nocy. Dni na konkursie Odyseja Umysłu upłynęły nam bardzo szybko. Codziennie przygotowywaliśmy się do przedstawienia naszego rozwiązania Problemu Długoterminowego „Zawiłości normalności”. Montowaliśmy więc scenografię, naprawialiśmy stroje, konstruowaliśmy znak członkowskim oraz robiliśmy próby w języku angielskim. W piątek zmierzyliśmy się z pierwszą częścią konkursu tzw. Zadaniami Spontanicznymi. W sobotę, czyli dnia ostatniego naszego pobytu w Michigan, zaprezentowaliśmy nasze przedstawienie w języku angielskim. Bardzo podobało się sędziom oraz publiczności. Daliśmy z siebie wszystko. W pełni zrealizowaliśmy założenia scenariusza oraz aspekty techniczne takie jak: zmiana scenografii, czy maszyna do mierzenia stopnia normalności zachowań głównych postaci. Po przedstawieniu obejrzeliśmy wspólnie rozwiązania zaprezentowane przez inne, w tym wypadku amerykańskie, drużyny z tej samej kategorii wiekowej.
Podczas pobytu na campusie mieliśmy czas wolny od pracy, który chcieliśmy wykorzystać w jak najbardziej ciekawy sposób. Wzięliśmy udział w jednej z najbardziej charakterystycznych tradycji Światowych Finałów Odysei Umysłu – wymianie pinsów. Od lat na konkursie w Stanach Zjednoczonych dzieci, młodzież i dorośli wymieniają się między sobą przypinkami z różnych stron świata. Jest to zawsze okazja do poznania uczestników konkursu, podzielenia się swoimi doświadczeniami oraz do przełamania bariery językowej i ćwiczenia języka angielskiego. Przy tej okazji opowiadaliśmy o swoim rodzinnym mieście, w którym najbardziej ambitne przedsięwzięcia mają największe szanse powodzenia oraz tłumaczyliśmy, co znaczy hasło reklamujące Poznań: Miasto know - how”. Obejrzeliśmy również rozwiązania innych Problemów Długoterminowych, takich jak: struktura z drewna balsa lub konstruowanie pojazdów, które przewiozą części wykonanego przez drużynę zwierzątka - robota. Wzięliśmy również udział w Festiwalu Kreatywności, na którym mogliśmy podziwiać wielki puchar za Wybitną Kreatywność, na którym widnieje Dębinka, jako zdobywca takiej nagrody w 2009 roku. Spotkaliśmy się również ze swoja „drużyną kumpelską” z Teksasu, wymieniliśmy podarunkami oraz rozegraliśmy wspólny mecz.
Drużyna Odyseuszy ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 „Dębinka” w ogólnej punktacji zajęła X miejsce na 50 drużyn z tej samej kategorii wiekowej, prezentujących rozwiązanie piątego Problemu Długoterminowego. Z kolei w kategorii Problemów Spontanicznych nasi Odyseusze byli na II miejscu. Możemy być dumni z ich sukcesu.
Po konkursie pojechaliśmy na tydzień do Geneseo w stanie Nowy York, gdzie byliśmy goszczeni przez rodziny amerykańskich Odyseuszy. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać tamtejszą kulturę, porównać zwyczaje, spróbować nowych smaków i zawiązać przyjaźnie na całe życie. Uczestniczyliśmy w zajęciach szkolnych, byliśmy na meczu baseballowym, zwiedziliśmy Muzeum Szkła oraz udaliśmysię na wycieczkę nad Niagarę. Na jednym z pikników oraz na zajęciach w szkole podstawowej pokazaliśmy wykonaną przez siebie prezentację na temat atrakcji turystycznych Poznania, opowiedzieliśmy o naszej historii, gwarze poznańskiej i tradycjach, zademonstrowaliśmy zdjęcia z najważniejszymi zabytkami oraz przygotowaliśmy typowe polskie dania: pierogi, gołąbki, chleb ze smalcem i pyry z gzikiem.
Odyseusze
Za wsparcie finansowe, dzięki któremu odbyliśmy tę wspaniałą podróż i zdobylismy nieocenione doświadczenie DZIĘKUJEMY:
- Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji,
- władzom Miasta Poznania
- firmie Clip Logistic
- firmie KAEM
- firmie Future Voice System
- Polskiej Platformie Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- firmie Roche
- firmie Autostrada Eksploatacja,
- firmie Everest Finanse,
- firmie Rehau,
- firmie Controlling Consulting,