Spotkanie międzynarodowe w Polsce – podsumowanie

W marcu 2023 roku nasza szkoła była gospodarzem spotkania międzynarodowego zorganizowanego w ramach realizacji programu Erasmus+ “Bauhaus – piękna i zrównoważona przyszłość”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Pełną relację można zobaczyć w formie video pod tym linkiem https://youtu.be/VRa3qseWPqA

Spotkanie rozpoczęło się ceremonią powitalną przygotowaną przez polski zespół projektowy, w czasie której uczniowie zaprezentowali m.in. pokaz mody inspirowany ideą Bauhaus. Pierwszy dzień obfitował w działania nastawione na integrację zespołu. Program skoncentrowany był na idei wellbeing, czemu służyły np. warsztaty hortiterapii i spacer po zielonych terenach rekreacyjnych znajdujących się w centrum Poznania.

Drugi dzień spotkania to wycieczka dydaktyczna zatytułowana “Od meteorytu do pierwszego tchnienia wiosny – turystyka przyrodnicza”. Celem wyjazdu było zaprezentowanie problemu zagospodarowania turystycznego atrakcji przyrodniczych z jednoczesną dbałością o ich zachowanie dla przyszłych pokoleń. Na przykładzie urokliwych zakątków Moraska, Radojewa i Dziewiczej Góry uczestnicy zastanawiali się nad tym, jakie działania można podejmować, by promować turystykę zrównoważoną, oraz w jaki sposób i jakie obiekty zabytkowe, przyrodnicze, krajobrazowe można w niej wykorzystywać.

Środa była czasem intensywnych działań warsztatowych związanych z przestrzenią. Dzień rozpoczął się wykładem i zajęciami na temat zasad projektowania przygotowanymi przez absolwenta Dębinki, a obecnie architekta p. Łukasza Spychaja. Następnie goście wzięli udział w warsztacie związanym z wykorzystaniem surowców naturalnych – w tym przypadku efektem ich pracy były świece ekologiczne. Kolejnym punktem programu były zajęcia z geografii miejskiej, w których młodzież miała szansę przeanalizować sposób zagospodarowania przestrzeni w rejonie szkoły. Na koniec uczniowie zaprojektowali i wykonali zestawy mebli wypoczynkowych z  materiałów biodegradowalnych, które mogłyby zostać wykorzystane w szkole w strefie relaksu. Po południu przyszedł czas na zwiedzanie zabytków centrum Poznania. Goście mieli szansę zwiedzić ICHOT, a następnie obejrzeć wyspę katedralną oraz Śródkę.

Czwartek był czasem dyskusji i badań naukowych. Dzień rozpoczął się bardzo poważną debatą na temat szkoły przyszłości i wyzwań wynikających z przeobrażeń świata. Uczestnicy doszli do ciekawych wniosków, które być może zmienią nasze myślenie o przyszłości edukacji. Po debacie przyszła kolej na badania terenowe związane z analizą stanu zanieczyszczeń oraz zależności pomiędzy elementami środowiska, które odbyły się w rejonie stawów na Dębinie. Badania były kontynuowane w szkole ponieważ zebrane próbki wody i gleby zostały przebadane w pracowni chemicznej. Ze względu na wcześniejszy wyjazd grupy niemieckiej dzień zakończyliśmy kolacją pożegnalną i wręczeniem oficjalnych certyfikatów udziału w spotkaniu.

Ostatnim dniem programu dla zespołu polskiego, włoskiego i hiszpańskiego był piątek, który rozpoczęliśmy od inspirującego spotkania z p. Kamilą Kielar – podróżniczką, dziennikarką  i autorką podcastów. Jej wystąpienie koncentrowało się wokół tematu turystyki przyjaznej dla środowiska i jednocześnie zmian generowanych przez człowieka.  Następnie uczniowie wzięli udział w kolejnych warsztatach nastawionych na kreację przedmiotów użytkowych z materiałów ekologicznych oraz pochodzących z recyklingu. Ostatnim punktem programu był escape room, który służył podsumowaniu wizyty i osiągniętych efektów uczenia się.

Spotkanie było pierwszym z cyklu czterech, które mamy nadzieję zorganizować w trakcie realizacji projektu. Celem kolejnej wyprawy będzie Amberg w Niemczech, który nasi uczniowie odwiedzą już w maju 2023 roku.