Dębinkowicze w Grecji

W listopadzie 2021 roku odbyło się trzecie z kolei spotkanie uczniów i nauczycieli w projekcie Erasmus+ “Aktywni, kreatywni, przedsiębiorczy” realizowanym przez naszą szkołę wspólnie z partnerami z Włoch, Grecji, Rumunii i Hiszpanii. 

Nasza delegacja wyruszyła z Poznania 22 listopada, by przez Berlin i Ateny dotrzeć do Agrii koło Volos w Tesalii. Warto dodać, że droga do celu podróży wiodła przez historyczne Termopile (!), nie mogło więc zabraknąć pamiątkowego zdjęcia. Dębinkowicze, pomimo dużego zmęczenia aktywnie włączyli się w popołudniowe aktywności programowe. Po oficjalnym powitaniu w Gimnasio Agrias, uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i prezentacjach o regionie. 

Rankiem następnego dnia, w ratuszu Agrii, odbyło się spotkanie się z Nikosem Magitsisem. Zdobył on Koronę Świata (najwyższe szczyty każdego kontynentu). Następnie wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych, w czasie których mieliśmy możliwość zrobienia własnej pacynki. Po południu odbyły się prezentacje naszych projektów uczniowskich, które realizowaliśmy w ramach zadania “Aktywni lokalnie”. Dzięki temu dowiedzieliśmy się dużo o środowisku działania naszych partnerów i  akcjach przez nich przeprowadzonych. Po zmroku poszliśmy na spacer, w czasie którego zachwycaliśmy się wieczorną panoramą miasta. 

We środę pojechaliśmy autokarem do wioski Milies położonej w górach. Naszym pierwszym punktem programu było zwiedzanie kościoła. Dowiedzieliśmy się trochę o jego historii i przetestowaliśmy niesamowitą akustykę. Niestety przez cały dzień padało, więc nie udało się nam zrealizować całego programu. Jednak czas wykorzystaliśmy w 100% procentach podczas zabaw i tańców. Obejrzeliśmy też starą stację kolejki wąskotorowej, która łączyła pierwotnie miasto Volos ze wsią Milies. Trasa powstała na przełomie XIX i XX wieku i liczyła 29 kilometrów, a jej konstrukcja dobrze harmonizowała z krajobrazem. Na linii wzniesiono sześć mostów i wiaduktów, z których pięć jest kamiennych, a jeden stalowy. Linia kolejowa była oknem na świat dla górskich wiosek i sprzyjała rozwojowi regionu. Dziś jest to trasa turystyczna i lokalny biznes.

W czwartek mieliśmy okazję zwiedzać miasto Volos i muzeum archeologiczne Athanassakio. Następnie wzięliśmy udział queście, poznając w ten sposób historię miasta i jego najpiękniejsze zabytki. Po tradycyjnym greckim obiedzie w starszej części Volos udaliśmy się do fabryki cegieł. Można tam było zobaczyć dawne maszyny i proces produkcji ceramiki budowlanej. 

Piątek rozpoczęliśmy wizytą w fabryce olejków eterycznych. Dowiedzieliśmy się jak one powstają na przykładzie oregano. Jego zapach był tak mocny, że na długo zostanie nam w pamięci. W fabryce zorganizowano dla nas konkurs polegający na odgadywaniu nazw ziół na podstawie ich zapachu. Dzięki pracy zespołowej udało się nam go wygrać! Po południu odbyła się ewaluacja spotkania oraz uroczysta ceremonia zakończenia programu. Otrzymaliśmy nasze certyfikaty i powspominaliśmy wspólne chwile. Wieczorem musieliśmy pożegnać Włochów, którzy opuszczali Agrię jako pierwsi. Wszystkie rozstania były dla nas trudne ponieważ w ciągu tych kilku dni bardzo zżyliśmy się z zespołami z innych krajów.

W sobotę 27 listopada, wcześnie rano opuściliśmy gościnną Agrię i pojechaliśmy do Salonik. Stamtąd samolotem polecieliśmy do Berlina. Wszyscy byliśmy smutni i najchętniej zostalibyśmy w Grecji choć na kilka dodatkowych dni. 

Co nam dała ta wyprawa? Podsumowaliśmy kolejne zadanie erasmusowe i zobaczyliśmy, co w ramach jego realizacji, zrobili nasi partnerzy. Zyskaliśmy też wiele pięknych wspomnień i poznaliśmy wspaniałych ludzi, z którymi chcielibyśmy utrzymać kontakt. Ta podróż na pewno pozostanie na długo w pamięci każdego z nas. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z realizacji zadania “Aktywni lokalnie”:

Film 1

oraz z naszego wyjazdu

Film 2.

 

Marta i Astrid